Maapealne põrgu – Hellfest 2013

Hellfest 2013

Kui maapeal on olemas põrgu, siis on selleks kohaks Clissoni lähedal Prantsusmaal toimuv Hellfest – raskemuusika festival mida sel aastal külastas 112 000 fänni, peamiselt Prantsusmaalt. 3 päeva headbangimist ja moshpiti 160 tipp metal bändi saatel. Hellfest, see on tõeline raskemuusika austajate meka, sest sellis bändide nimekirja pole viimastel aastatel ühelgi konkureerival festivalil ette näidata olnud. 2013 festivali peaesinejateks oli Def Leppard, Kiss, ZZ Top ja Volbeat. Neid täiendasid mitte vähem tuntud Whitesnake, Stonesour, Twisted Sister, Korn, Danzig, Morbid Angel, God Seed, Immortal, Neurosis, Ghost jpt. Kas see festival saab veel paremaks minna?

Kokku oli festivalil kuus põhilava ja üks lisalava unetutele tantsulõvidele. Kahele pealavale lisaks Warzone kus esinesid peamiselt punk bändid. Black metal bändid ajasid oma tumedaid asju The Temple nimelisel laval. Death metal kostus peamiselt The Altar lavalt ning The Valley lava selgroog koosnes stoner, post, sludge metal jt stiili mängivatest puntidest.

Esimese päeva peaesineja Def Leppard tegi kõik nagu peab. Mängis ära hitid, pakkus korralikku showd, aga rahvast päris kaasa siiski ei saanud. Peaesineja kohta suhteliselt hõre publik ja vähe näpuviskajaid. Avapäeva suure pettumuse valmistas Europe. The Final Countdown tuli küll ära ja eelmise aasta plaatki täitsa kobe, aga laval, kui välja arvata solist Joey Tempest, on sellel bändil toss ikka üsna väljas. Esimese päeva nael oli Matt Pike ja Sleep. Suurima möllu tõmbas käima vanameister Dee Snider ja Twisted Sister. Vot see mees ka ei väsi. Dee energia paistab olevat lõputu, juuksepahmakas sama kohev kui tippaegadel, ainult meigist on mees loobunud.

Teise päeva peaesinejate kohta võib öelda, et pilti veel kuidagi oli aga heli mitte. Nimelt oli plats Kiss’i ja ZZ Top’i ajal nii puupüsti rahvast täis ja tagaridades ei kannatanud heli kriitikat. Laval toimuvat sai õnneks jälgida paigaldatud lisaekraanilt. Accept läks kindla peale ning täitis set’i suuresti oma vanade Udo aegsete hittidega. Tõeline saksa kvaliteet. Vanameistrid Coal Chamber ja Krokus tegid oma osa eeskujulikult ära. Samuti doom metali meistrid Candlemass. Eestlastele juba tavapärane Fintroll paistis Hellfestil väga hästi silma ja pani muidu black metali fännide poolt vallutatud The Temple lavaesise kõige pöörasemalt tantsu vihtuma. Hmm, Metsatöll oleks sama suutnud ju? Puhast kulda tuli teisel päeval The Valley lavalt kus esinesid Cult Of Luna, Manilla Road, Red Fang, Karma To Burn, Witchcraft, Uncle Acid And The Deadbeats jt. Witchcrafti on paar aastat tagasi ka Eestis Hard Rock Laagris nähtud ja juba siis jättis see punt publikule unustamatu mulje. Tänases uuendatud koosseisus see mulje duubeldati tänu solist Magnud Pelanderile, kes on kitarri nurka visanud ning keskendub 100% vokaalile. Tohutu emotsionaalsus ja hingestatus mis selle tulemusel lavalt kostus. Karma To Burn on alati klass omaette. Erinevalt eelmise aasta Tallinna Rockstarsi kontserdist oldi laval kahekesi, ilma bassimängija Rich Mullinsita. See aura aga mis rifimeistri William Mecumi ümber valitses oli tõeliselt muljetavaldav. Laval ülbe jänki suhtumisega, tikk suus ning ilma liigsete sõnadeta. Piisab aga korra käsi tõsta ning kogu publik on tema ees põlvili.

Kolmas päev andis fännidele tiba armu. Rohkem kohalikke ja vähemtuntud bände. Kui Volbeati, Danzigit, Ghosti ja The Toy Dollsi saab armu andmiseks pidada? Volbeat tegi seda mida oskab. Hullutas rahvast metali, kantri ja rock’n’rolli seguga, kõik lõid tantsu. Paljude jaoks oli aga päeva ning festivali naelaks Euroopas harva kontserte andev Danzig. Palju on räägitud kuidas selle mehe kontserdid sõltuvad hetketujudest. Õnneks oli sel päeval The Elvis Of Metal mehel hea tuju, oli Tema sünnipäev. Lavalt kostsid Danzigi enda lugude paremik läbi aastate ning mis kõige magusam, rohkelt ka Misfitsi aegseid hitte – Astro Zombies, Last Caress, Die Die My Darlin. Õnneks olid prantslased The Valley telgi korralikult maa külge kinnitanud. Kolmanda päeva üllatajateks võib pidada endise Metallica bassimehe Jason Newstedi uue pundi energilist etteastet ja My Sleeping Karma esinemist. Newsted käsitles publiku ülima professionaalsusega ning lõputrikiks tehtud Metallica Whiplashiga võideti kõigi südamed. Hommikune, tegelikult lõunaaegne, post-metalit viljeleva My Sleeping Karma etteaste lõppes selliste ovatsioonidega, et bändimeestel endil tuli pisar silma. Ja muidugi ei saa kolmandas päevast ära unustad punk legende Buzzcocks ja The Toy Dolls .. oi-oi-oi, aga las pildid räägivad enda eest.

Tänu Hellfesti kiirelt kasvavale populaarsusele on varajasemalt muudetud asukohta, aga tänavuse festivali kohta võib juba jälle öelda et põrgu on täis saanud. Kissi ja ZZ Top-i ajal oli plats nii puupüsti täis et tagaridadesse enam praktiliselt esinejat ei kosta, sest teiste lavade heli kostus nii kõvasti läbi. Kiss, Immortal ja Cult Of Luna annavad koos päris põrgut väärt heli kokku küll. Hoolimata kiirest kasvust on Hellfest külastajate poolest siiski suhteliselt Prantsusmaa keskne ja üllatus-üllatus, inglise keelega jäi kohati ikka päris hätta kohe. Üldse on kogu korraldus selline prantslaslikult vaba kulgemisega. Festivaliplatsi ääremaid, tegelikult kõigi seinaäärseid, kattev rendiõlle räige lehk oli selge märk et tualettide paigutus ja arvukus jättis kõvasti soovida (nüüd on kohustuslik tualettide virisemine ka tehtud). Teisalt on prantslased ühed paganama edevad tegelased. Seda oli näha nii fännide riietusstiili kui kohapealsete atraktsioonide disaini poolest. Ei tea üheltki festivalilt nii müstiliselt õdusalt puhkeala, kui seda oli Hellfesti Kingdom Of Muscadet.

Hellfest 2013 tuur sai ette võetud Estonian Metal Travel Agency abil. Tänud asjaajamise eest Rihole.

2014 Hellfest toimub 20-22 juunil ning peaesinejateks sahistatakse foorumites selliseid nimesid nagu Tool, NIN ja Rammstein.

PS! Muideks, googeldades leiab ka sellise muusikafestivali nagu Heavenfest. See jäi aga sel aastal ära 🙂

I’m not too old for this shit!
Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s